18 május 2013, 18:31

Aukciót megelőző Sotheby’s kiállítás zajlik az „Új Manezsben”

El Greco és Pablo Picasso rendkívüli képeit állítják ki Moszkvában. A Sotheby’s aukciós ház Oroszországba hozta a legjobb tételeket a nyári árverésre.

A kiállítás központjában Pablo Picasso két munkája áll, az unokája, Marina kollekciójából. „Ülő lány egy szürke ruhában” (1943) - lakonikus, szinte monokróm portré a művész egyik szerelméről, Dora Maarról. „Csendélet egy palettával és egy bika fejével” – színharmóniájában és mindent átható feszültségében a „Guernica”-ra emlékeztet, a művész egyik leghíresebb alkotására. Az aukciós ház képviselőinek szavai szerint, a festmények eladásából származó bevételt – ez néhány millió eurót jelent – árva és bajbajutott gyereke megsegítésére fordítják majd.

Aukciót megelőző Sotheby’s kiállítás zajlik az „Új Manezsben" - Fotógaléria

Kétségtelen, hogy a legérdekesebb alkotásnak lehet tekinteni a régi mesterek munkáiból El Greco remekműveit. A „Saint Dominic in Prayer” című kép a UNICEF német ágának gyűjteményéből való.

Ahogy „Oroszország Hangjának” elmesélte Alexander Bell, az aukciós ház nemzetközi régi mesterek részlegének vezetője, „a nagyon híres gyűjtő, doktor Gustav Rau ezt a remekművet hagyta rá a UNICEF-re számos egyéb munka között, amivel a legnagyobb adomány lett, amit ez a szervezet kapott egész története folyamán. Doktor Rau – egy gyűjtő, aki a 20. század második felében összegyűjtötte a világ egyik legnagyobb magánkollekcióját művészeti alkotásokból, filantróp. Közgazdász volt, de már érett korában hirtelen megváltoztatta az egész életét, gyermekorvosi diplomát szerzett és 20 évre elutazott Afrikába, ahol a saját pénzéből felépített kórházban dolgozott.

A kiállításon széleskörűen van bemutatva az orosz kereskedelem legjobbja, amiknek az eladása június 3-án történik majd Londonban. Moszkvában a kiállításon meg lehet majd tekinteni Vaszilij Kandinszkij, Natalija Goncharova, Nikolaj Fechin és Boris Kustodijev néhány műalkotását is. Az utóbbi művész képei között – a rá egyáltalán nem jellemző akvarell is ott van, a „Játék majmocska”, amit, a rajtalévő írás alapján Fjodor Chaliapin lányának, Marinának ajándékoztak oda.

Az egyik legérdekesebb műalkotás a fényképek között a „Moszkva Mickey szemével” című projekt, amit a 90-es évek végén készítettek a moszkvai konceptualizmus prominens képviselői, Vitalij Komar és Alekszander Melamid.

„1998 nyarán, Mickey csimpánzzal együtt készítettünk egy fotósorozatot a Moszkvára való kilátásokról, - írták a művészek erről a projektjükről. – A Szovjetunió összeomlását követően annak vágya, hogy kiránduljunk a saját gyermekkorunkba, megnézzük a megmaradt és az emlékezetünkben megmerevedett helyeket, nem egyszer felmerült. Ám csak Mickey részvétele nyitotta meg az utat az átlagos turista fotósorozatot meghaladó terek felé…. A moszkvai cirkusz sztárja, a táncos Mickey, egyből megszerette a fényképezőgéppel való munkát….. Mickey gyorsan megtanulta megnyomni az ujjával a gombot a fényképezőgépen, és átlátni az összefüggést aközött, amit lát a valóságban, és amit a fénykép ábrázol. Az automata fókusz nélküli kamerával való munkának köszönhetően, a fényképek kiemelkedő kiszámíthatatlanságot szereztek maguknak….”

A kezdeti ára a „kiszámíthatatlanságában kiemelkedő” fényképeknek, amik a Kremlt ábrázolják – 50 ezer font.

  •
    és megosztani